Rzeźbiarz

Michał Ostoja-Lniski

Odwiedzin

Początkowo snycerstwo stanowiło moje hobby

Rzeźbić zacząłem w roku 1986, przyglądając się ojcu w jego pracowni rzeźby. Początkowo snycerstwo stanowiło moje hobby, wypełniając wolny czas. w roku 1999 stało się głównym zajęciem wraz z prowadzeniem własnej Galerii Sztuki, która siedem lat później powiększyła się o restaurację, karczmę Ostoja. Można w niej zobaczyć prace moje, mojego syna i innych lokalnych twórców.

Głównie rzeźbię w lipie, czasami w dębie, w tematyce zazwyczaj sakralnej, choć ostatnimi czasy zacząłem trochę ekserymentować. 

Miałem dwie wystawy indywidualne zagranicą: w Rio de Janeiro (1991) i w Gedser (Dania – 1995) oraz kilkanaście zbiorowych i indywidualnych wystaw w całej Polsce. W 1999 roku wykonałem pięć rzeźb na ołtarz w Sopocie, gdzie Jan Paweł II odprawił Mszę św. Obecnie trzy z nich znajdują się w Szpęgawsku, gdzie podczas II wojny światowej, Niemcy wymordowali tysiące Polaków.

Kopia Chrystusa starogardzkiego znalazła miejsce w absydzie nad południowym wejściem do starogardzkiej Fary, gdzie w latach 30-tych odnaleziono oryginał, który teraz znajduje się Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.

Na terenie Kaszub i Kociewia można znaleźć ponad 50 moich kapliczek przydrożnych i krzyży.