16. Festiwal Grand OFF im. Witolda Kona – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata – Tczew

Odwiedzin

Opis wydarzenia

Zapraszamy na 16. GRAND OFF. Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata, już po raz dziesiąty będziemy gościć festiwal w Tczewie. W roku 2022 do udziału w Festiwalu zgłoszona 3523 filmy za 120 krajów. Spośród nich wyselekcjonowano ponad 50 filmów, które były nominowane w 11 kategoriach.

12 lutego w Centrum Kultury i Sztuki będzie można obejrzeć najciekawsze produkcje niezależne z całego świata. Zapraszamy na projekcje filmów nagrodzonych w kategoriach scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktor, aktorka, fabuła, dokument, animacja i film polski. O wyborze najlepszych filmów co roku decyduje międzynarodowa Kapituła składająca się z 80 osób: teoretyków filmu, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów. Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i na świecie. Wszystkie filmy nagrodzone na Festiwalu pokażemy w Centrum Kultury i Sztuki. Zapraszamy!


Program


– Najlepszy Scenariusz – Sweetie Pie / France / Alexandra Naoum
Laura zmaga się ze swoim gniewem podczas pobytu w areszcie. Na jednodniowym zwolnieniu warunkowym zostaje skonfrontowana ze złożoną rzeczywistością, w której jej córka jest pod opieką jej własnej niedojrzałej matki.

– Najlepsza Reżyseria – My Coffin / Poland / Maciej Marczewski
Tomasz budzi się pewnego ranka i zdaje sobie sprawę, że nie żyje. Przynajmniej w oczach żony i przyjaciół. Czy uda mu się przerwać pogrzeb naczas, czy też obudzi się w trumnie?

– Najlepsze Zdjęcia – Hey, Gunesh! / Georgia / Marita Tevzadze, Ana Jegnaradze
Gunesh jest 9-letnią dziewczynką. Mieszka w Gruzji i należy do mniejszości azerskiej, która tradycyjnie prowadzi koczowniczy tryb życia. Gunesh prawie nie mówi po gruzińsku. Pod czujnym okiem ojca radzi sobie najlepiej jak potrafi i niestrudzenie powtarza kilka znanych sobie gruzińskich słów, wśród których marzy o książce, nauczycielu i szkole.-

Najlepszy Montaż – The BLACK ChristS. Far From Justice / Germany / Monica Manganelli
Wizjonerski wiersz i medytacja na temat najgorszej masakry na tle rasowym w historii Ameryki, która wydarzyła się w Tulsie (Oklahoma) w 1921 r. przeciwko czarnej społeczności Greenwood. Film opowiadany w 14 rozdziałach jako drogi krzyżowe (Via Crucis), inspirowane wierszem Countee Cullen i surrealistycznymi artystami Magritte i Max Ernst.-

Najlepsza Scenografia – The land of destroyed ski jump hill / Ukraine / Tetiana Nahirniak
Właściciele małego górskiego hotelu okradają swoich gości z powodu kryzysu finansowego. Pewnego dnia odwiedzi ich gość, który pokrzyżuje ich plany…

– Najlepsza Aktorka – La Luce Oltre La Gabbia / Italy / Giovanni Ambrosino / actress: Irene Maiorino
Maria (32 l.), w wyniku doświadczania ciągłej przemocy i strachu, że jej partner Pietro (35 l.) może skrzywdzić jej małą Cristinę (4 l.), zabija go w samoobronie podczas kolejnej awantury. Maria i Cristina przeżywają wspólne więzienie jako duszącą rzeczywistość przefiltrowaną przez kraty celi.

– Najlepszy Aktor – Better Men/ France / Guillaume Doucet / actor: Mark Tilton
W grupie wsparcia, Dave, przysadzisty mężczyzna po pięćdziesiątce, z trudem dzieli się swoją historią. Kiedy mówi, uczestnicy zaczynają wstawać jeden po drugim…

– Najlepsza Fabuła – Off Side / France / Sophie Martin
Camille, samotna matka i pomoc domowa, stara się jak najlepiej wychować syna Théo, który ma poważne problemy językowe. Zobowiązana zastąpić koleżankę, jest zmuszona opiekować się panem Conti, milczącym starcem.

– Najlepszy Dokument – La Lixiera (the dump) – the invisibles’ dignity / Italy / Guido Galante, Antonio Notarangelo
Maputo, stolica Mozabimku, ma jeden, a może nawet dwa miliony mieszkańców, gdzie dzień po dniu mężczyźni, kobiety i dzieci zbierają jedzenie w powolnej i cichej rozpaczy – to ich jedyna szansa, aby przeżyć.

– Najlepsza Animacja – Sagiso / United States of America / Claire Layne
Po wizycie w świątyni, młoda Japonka spotyka tajemniczego ducha, który podąża za nią do domu.

– Najlepszy Film Polski – First… / Poland / Adam Hartwiński
40-letnia Marysia dowiaduje się, że dziecko, którego się spodziewa, ma nieuleczalną wadę genetyczną i prawdopodobnie umrze wkrótce po urodzeniu. Zdesperowana kobieta podejmuje trudną decyzję o urodzeniu dziecka i oddaniu jego nerki chorej małej dziewczynce.