Wśród kociewskich pól, lasów i jezior, przecięta meandrującą Wierzycą, leży stolica tego regionu – Starogard Gdański. Miasto, którego ciekawą i bogatą historię bez trudu odnajdzie dociekliwy turysta. Zobaczy ją:
Ten, kogo ciekawość pchnie dalej, zwróci uwagę na zaskakująco duży Rynek. Pośrodku kwadratu o wymiarach 104x104m w średniowieczu stał pokaźnych wymiarów Ratusz, którego nowożytna bryła stanowi już tylko połowę dawnego budynku. Rozmach, z jakim zaplanowano miasto, a także odnalezione podczas prac archeologicznych dwie z czterech murowanych studni, świadczą o randze i bogactwie Starogardu w czasach jego powstania.
Ślady po postępującym rozwoju miasta znaleźć możemy w zachowanej zabytkowej architekturze – dawnych zakładach, fabrykach, kamienicach, willach i miejskich pałacach.
Hasło przewodnie Starogardu Gdańskiego brzmi: „Tu rodzą się gwiazdy”. Nie jest ono przypadkowe. Rzeczywiście stąd pochodzi wielu odnoszących sukcesy w kraju i na świecie ludzi kultury, sportu, czy polityki. Wymienić można chociażby nazwiska takie, jak: Kazimierz Deyna, Paweł Papke, Marcin Prus, Oktawia Nowacka, Ania Szarmach, Remigiusz Grzela, Dorota Landowska. Jeśli chcecie zobaczyć, gdzie mają swoje korzenie, warto odwiedzić, a może i zostać na dłużej we wciąż rozwijającym się Starogardzie Gdańskim.
tekst: Anna Lembicz |UM Starogard
Starogard Gdański jest jedną z najstarszych miejscowości Polski Północnej, wykształconą prawdopodobnie z osady neolitycznej (4-5 tysięcy lat p.n.e.) i leżącą w pobliżu lub nawet na samym tzw. szlaku bursztynowym.
W późniejszych wiekach budowano tu grody obronne i osady otwarte. Jeden z książąt pomorskich – Grzymisław, 11 listopada 1198 roku zapisuje lewobrzeżną twierdzę drewniano – kamienną Joannitom, prawobrzeżną część od Piotra Święcy w 1305 roku kupują Krzyżacy. Takie władanie tym obszarem znajduje swoje odzwierciedlenie w historycznym herbie miasta, w którym na tarczy widnieją do dziś dwa krzyże w rzucie pionowym: joannicki u dołu i krzyżacki u góry. Krzyżacy zbudowali na obszarze przez siebie nabytym miasto – twierdzę o charakterze obronnym prawdopodobnie według projektu brata zakonnego Teodora z Florencji i w 1348 roku nadali miastu prawa miejskie.
W czasach Rzeczypospolitej Szlacheckiej miasto stało się ważnym ośrodkiem życia politycznego Pomorza. Tu odbywały się sądy grodzkie i ziemskie oraz zjazdy sejmikowe.
Miasta nie ominęły liczne zarazy, wojny i pożary, z których największy – w 1792 roku – oszczędził tylko kościół farny p.w. Św. Mateusza.
Wiek XVIII to polityczny upadek Polski, któremu nie zapobiegła zwołana do Starogardu w 1769 roku Konfederacja Pomorska. Starogard znalazł się pod panowaniem pruskim.
Pomimo niewoli, wiek XIX zaznaczył się w historii miasta rozwojem przemysłu, powstało wiele fabryk i warsztatów, między innymi:
fabryka kotłów Horstmana (1820 r.),
wytwórnia wódek i likierów Winkelhausena (1846 r.),
kompleks młynów Wiecherta (1872 r.).
fabryka tytoniu Goldfarba (1890 r.)
Do dziś niektóre z tych obiektów pełnią swoją pierwotną funkcję, będąc jednocześnie cennymi zabytkami architektury przemysłowej. Długą tradycją cieszy się również Stado Ogierów założone w 1897 roku i sięgające tradycją hodowli koni Jana III Sobieskiego w Piasecznie koło Gniewa.
Również pod koniec XIX wieku, w latach 1894-1898, w podmiejskim jeszcze wówczas Kocborowie, powstał zespół budynków z parkiem i gospodarstwem rolno-ogrodniczym, w którym do dziś mieści się Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych.
W latach 1870 – 1871 zbudowano pierwszą linię kolejową na trasie Piła – Starogard Gdański – Tczew. W roku 1900 miasto otrzymało gazownię i wodociągi.
Dnia 29 stycznia 1920 roku miasto powróciło w granice Polski, wyzwolone przez Błękitną Armię gen. J.Hallera.
Wybuch i przebieg II wojny światowej stanowił – podobnie jak dla całego kraju – tragiczny okres w historii. Lata okupacji hitlerowskiej to jeden z najcięższych okresów w dziejach miasta. Dowodem na to są liczne miejsca kaźni w mieście i okolicy.
Poza malowniczym położeniem, dużym atutem jego usytuowania jest bezpośrednie sąsiedztwo jednego z głównych europejskich szlaków kolejowych, który łączy północ z południem. Przez miasto biegną główne drogi tranzytowe na wschód i zachód Europy. Ma ono też dostęp do dwóch węzłów autostradowych i przebiegającej w sąsiedztwie autostrady A-1, która łączy porty morskie z południową granicą Polski.
Przez kilka ostatnich lat Starogard Gdański wypiękniał. Mieszkańcy cieszą się nowymi skwerkami, boiskami, placami zabaw, skateparkiem, zewnętrznymi siłowniami, a także odnowionym Rynkiem na którym pojawiły się podświetlane fontanny i strefy wypoczynku. Wspaniałą wizytówką miasta jest zabytkowy XIX-wieczny zespół budynków dworca kolejowego, który łączy historyczny wygląd z nowoczesną aranżacją, doskonale wpisując się w architektoniczny pejzaż miasta.
Największym zielonym skarbem miasta jest położony w jego centrum Park Miejski. Liczne atrakcje, jak np. place zabaw, fontanna, oczko wodne, taras widokowy, tężnia solankowa, malownicze alejki, czy ścieżka rowerowa sprawiają, że jest to idealne miejsce do spacerów, relaksu i ucieczki od miejskiego zgiełku.
Co roku tysiące osób bawi się między innymi na: Dniach Starogardu, Zlocie Weteranów Szos. Historii na kołach, Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego Memoriale Edwarda Kowalke, Nocy Bardów, czy Święcie Polpharmy. Imprezom towarzyszą: koncerty gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, występy najlepszych kabaretów, Wielki Jarmark Kociewski, gry i zabawy dla najmłodszych.
Nowoczesne stadiony, boiska, hale i sale sportowe, basen, korty do tenisa ziemnego i stołowego, ścianki wspinaczkowe – miasto dysponuje wieloma obiektami sportowymi, które umożliwiają uprawianie różnorodnych dyscyplin. W Starogardzie Gdańskim nie brakuje emocji sportowych. Mieszkańcy chętnie kibicują podczas meczów ligowych zawodowych koszykarzy z drużyny Polpharma Starogard Gdański, Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej Deyna Cup Junior, Międzynarodowego Biegu Kociewskiego, Turnieju Tenisa Stołowego. Memoriału Andrzeja Grubby, czy zawodów Triathlon Energy.
Źródło: starogard.pl
Źródło: starogard.pl
Twój kod do umieszczenia na własnej stronie WWW:
Portal turystyczny Kociewie24.eu
tel. 601 633 292
tel. 606 349 753
biuro@kociewie24.eu
Twój kod do umieszczenia na własnej stronie WWW: