Pelplin

Barokowy Zespół Parkowy w Pelplinie

Odwiedzin

Jak to było?

XVIII-wieczna panorama opactwa niestety nie pokazuje nam dość drugiego brzegu Wierzycy, by móc wyobrazić sobie jak wyglądało wówczas miejsce, w którym ponad 60 lat później powstanie Pałac Biskupi, a wraz z nim jego Ogrody.

Barokowe Schody

Od strony katedry, do ogrodów prowadzi piękny kamienny most nad rzeką Wierzycą z wspaniałymi barokowymi schodami. Trudno powiedzieć kiedy powstał.

Pałac Biskupi

Jest największą i najbardziej zachwycającą budowlą w parku. Został zbudowany w latach 1837-38, z inicjatywy biskupa chełmińskiego Jana Stanisława Kutowskiego. Więcej informacji o pałacu znajdziecie TUTAJ>>>

Ogrody Biskupie

Ogrody Biskupie mają w swym układzie wyraźnie charakter ogrodu barokowego, zwanego francuskim, choć sam Pałac powstał już w epoce romantyzmu. Jedynie wysepka, porośnięta trochę bujniejszą roślinnością, z uroczym mostkiem na nią prowadzącym, wprowadza trochę więcej naturalizmu w stylu ogrodu angielskiego. Na wysepce, podobnie jak u cystersów w Oliwie, znajdował się niegdyś domek ogrodnika.

Staw

Prawdopodobnie od początków opactwa, na terenie parku istniał staw, bowiem to właśnie cystersi sztucznie go tutaj utworzyli. Byli mistrzami irygacji, a  ich projekty wodne do dziś imponują rozmachem i pomysłowością. Również pelpliński staw był tylko częścią całego systemu, służącego ujarzmieniu wody i wykorzystaniu jej energii. Staw służył im do hodowli ryb, zapewne zwłaszcza karpi, z czego biali mnisi słynęli.

Dawna Wozownia

Wymurowana na planie litery U, z czerwonej cegły, w I połowie XIX w., służyła, zgodnie z nazwą, jako budynek stajenny na wozy. Aktualnie znajduje się tu kawiarnia i miejsce wystawiennicze.

Dawny Dom Bramny

Budynek bramny z I połowy XIX w., zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie północno-zachodniego wejścia na teren zespołu pałacowo-parkowego.

Plan

Więcej informacji na temat rewitalizacji Parku oraz jego historii znajdziecie tutaj : https://park-pelplin.pl/

źródło: https://park-pelplin.pl/

int(24861)