W miejscowej tradycji ludowej nazwę „Francuska górka” nosi niewielkie wzniesienie w kształcie kopca – kurhanu, które jest tuż przy wiadukcie kolejowym na trasie 22 przy wyjeździe ze Starogardu Gdańskiego w kierunku na Tczew. Powstało ono blisko 100 lat temu, kiedy to prowadzono ogromne prace ziemne, przy budowie linii kolei żelaznej w kierunku Skórcza, zmieniając zasadniczo krajobraz tego miejsca.
Historia „Francuskiej Górki” cofa się do początku XIX w. – okresu wojen napoleońskich. Pod koniec 1806 region Kociewie znalazł się w zasięgu kampanii francuskiej przeciwko Prusom. Francuzów wspomagały oddziały polskie gen. J. H. Dąbrowskiego i gen. J. Komierowskiego. Wojska te odebrały Prusakom miasta: Świecie, Nowe i Gniew. Dnia 26 stycznia 1807 roku oddział kpt. Bystrama dotarł do Starogardu. Tu został nazajutrz uwięziony przez Prusaków, następnie odbity przez oddziały płk. Dziewanowskiego. Generał Dąbrowski osadził w Starogardzie 300 – osobową załogę por. Kowalskiego, który ze zmiennym powodzeniem starał się utrzymać miasto w rękach polskich.
W połowie lutego 1807 roku do Starogardu przybyły oddziały francuskie dywyzji gen. Menard’a, maszerującej na Gdańsk. Okresowo stały tu oddziały 2 batalionu kpt. Loringen’a. Na potrzeby wojskowe zbudowano w mieście piekarnię polową, urządzono też szpital dla ponad 500 chorych i rannych żołnierzy, a także wytyczono cmentarz poza miastem przy trakcie do Tczewa.
Pogrzebano na nim żołnierzy kampanii 1807 i 1812 roku, kiedy to po raz drugi żołnierze armii napoleońskiej pojawili się tu w związku z wielką wyprawą Napoleona przeciw Rosji. Przemarsz tejże armii przez Kociewie nastąpił w lutym 1812 rok. Przez okolice Starogardu przemieszczały się wojska marszałka Davout’a i II korpusu marszałka Oudionot’a. Zapewne i podczas powrotu spod Moskwy niejeden żołnierz napoleoński znalazł spoczynek na starogardzkim cmentarzu „francuskim”, istniejącym do końca XIX wieku.
Gdy rozpoczęto roboty budowlane przy powstającej wówczas linii kolejowej, okazało się, że w myśl planów linia wykopów pod tory przebiegała przez wschodni skraj cmentarza wojskowego. Zaistniała więc konieczność odcięcia tej części cmentarza i przeniesienia kości pochowanych tam żołnierzy napoleońskich w inne, bezpieczne i godne miejsce. Wybrano je po przeciwległej stronie cmentarza, na usypanym sztucznie wzgórzu.
Tam ok. 1901 roku złożono szczątki ok. 150-200 grobów i przykryto ziemnym kurhanem – symboliczną mogiłą. Zachował się ten niezwykły grób do dziś, zwany od dawna przez ludność „Francuską Górką”. Zwieńczony ogromnym drewnianym krzyżem i porośnięty starodrzewem – był i jest miejscem uroczystości rocznicowych: 100-lecia śmierci Napoleona (1921 r.), patriotycznych spotkań i religijnych ceremonii. W 1994 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Kultury Francuskiej umieszczono na szczycie kurhanu tablicę informacyjną i podjęto starania o trwałe upamiętnienie tego miejsca pamięci o wspólnej polsko – francuskiej tradycji
Tekst: Robert Roman
źródło: Stowarzyszenie Miłośników Kultury Francuskiej w Starogardzie Gdańskim