Starogard Gdański

Park Miejski – Starogard Gdański

Odwiedzin

Wyspa zieleni w centrum miasta

Miejski park w Starogardzie Gdańskim jest rozległą wyspą zieleni opasaną łagodnym nurtem rzeki Wierzycy – to znakomite miejsce na relaks i wypoczynek z dziećmi. Dawniej park był podmiejskim stawem, powstałym po spiętrzeniu wód na potrzeby młynów miejskich. W parku znajduje się kilka osobliwości, pośród nich jedna, która splata legendę z historią miasta. To Wierzyczanka, tajemnicza nimfa wodna, pradawna opiekunka Wierzyczan – pierwszych mieszkańców naszej krainy. Starogardzki park ma blisko 100lat. W latach 2018-2019 przeszedł gruntowną modernizację.

Miejsce spacerów i wypoczynku

Dzisiaj pełni funkcje rekreacyjne i komunikacyjne. Wzdłuż parku przebiega ważny trakt im. Arie Izaaka Goldfarba. Przedsiębiorca, filantrop, kupiec, członek starogardzkiej loży masońskiej oraz radny Magistratu Miejskiego był postacią niezwykle ważną w Starogardzie Gdańskim. Pełnił funkcję zastępcy burmistrza. Był również członkiem Rady Miejskiej. Wyróżniono go tytułem Honorowego Obywatela Miasta. Jako właściciel fabryki tytoniu zapewniał kilku pokoleniom starogardzian miejsca pracy, jak również godziwe wynagrodzenie. Nazwana na jego cześć ścieżka spacerowa stanowi krótsze i bardziej atrakcyjne przejście od ulicy Chojnickiej do ul. Hallera.

Nagrody i wyróżnienia

W konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce 2020, Park Miejski w Starogardzie Gdańskim został wyróżniony w kategorii zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni. Nagrodę przyznało Miastu Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Izba Architektów RP.

int(10752)