Starogard Gdański

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim

Odwiedzin
O Nas Historia Nasze Obiekty Nasze Imprezy

Przedmiot działalności

Przedmiotem działalności Ośrodka Sportu i Rekreacji jest realizacja zadań z zakresu kultury fizycznej, sportu i turystyki. Administruje także powierzonymi obiektami, terenami rekreacyjnymi i urządzeniami sportowymi.

Podstawowym celem jest zabezpieczenie potrzeb mieszkańców Starogardu Gdańskiego poprzez świadczenie usług z zakresu kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Historia

W 1961 roku w Starogardzie Gdańskim powstał kompleks obiektów, który składał się z: boiska piłkarskiego, boiska asfaltowego i dwóch kortów, zarządzał nimi ówczesny Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku.

Dopiero od 1974 roku zaczął zarządzać Ośrodkiem nowy kierownik powołany przez Naczelnika Miasta Starogardu Gdańskiego, powodując, że Ośrodek stał się centralnym miejscem uprawiania sportu i rekreacji mieszkańców miasta i okolic. kompleksowa modernizacja stadionu (nowa nawierzchnia boisk asfaltowych i kortów oraz ogrodzenie trybuny dla 3 tysięcy publiczności a także pawilon hotelowy z 43 miejscami noclegowymi) pozwoliła organizować od 1980 roku zgrupowania dla grup sportowych, imprez o zasięgu ogólnopolskim zarówno w lekkiej atletyce jaki i piłce nożnej. Ówczesny OSiR organizował m.in. igrzyska wojewódzkie we wszystkich dyscyplinach, mecz międzypaństwowy w rugby oraz mecz o Mistrzostwo Polski w piłce nożnej.

Od roku 1974 OSiR powiększył się otrzymując w zarząd Ośrodek Wypoczynkowy w Płaczewie, który wzbogacony o 13 domków letniskowych, pomosty oraz duże kapielisko, stał się atrakcyjnym miejscem wypoczynku letniego dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego i okolic.

W latach następnych krytyczna sytuacja finansowa kraju spowodowana polityką państwa doprowadziła do pogorszenia stanu technicznego obiektów OSiR uniemożliwających ich właściwą bieżacą eksploatację i dalszy rozwój. Przez okres 15 lat stan techniczny obiektów ulegał pogorszeniu. W 2003 roku OW Płaczewo został oddany w dzierżawę a następnie w zarząd Gminy Miejskiej.

W budowie

Od roku 2000 rozpoczęły się gruntowne remonty i budowy.

W 2001 roku została oddana do użytku Miejska Hala Sportowa im. Andrzeja Grubby, następnie w 2006 roku do użytku zostało oddane otwarte, zewnętrzne lodowisko o wym. 32×16 m. Stadion miejski w Starogardzie Gdańskim został gruntownie przebudowany w latach 2010-2011. Do tego powstała zewnętrzna ścianka wspinaczkowa, boisko ze sztuczną nawierzchnią a do grona obiektów administrowanych przez OSiR dołączyła Hala Sportowa im. Gerarda Podolskiego a w 2015 roku zmodernizowano stadion “Włókniarz”, na którym sportową karierę rozpoczynał Kazimierz Deyna.

 

Nasze obiekty

Jednostka posiada w zarządzie następujące obiekty:

Kompleks sportowy przy ul. Olimpijczyków Starogardzkich 1 w skład którego wchodzą:

  • Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny
  • Miejska Hala Sportowa im. Andrzeja Grubby
  • Korty tenisowe
  • Korty akrylowe
  • Ścianka Wspinaczkowa
  • W sezonie zimowym lodowisko
  • Boisko ze sztuczną nawierzchnią
  • Skate Park
  • Ścieżka zdrowia wraz z siłownią zewnętrzną

Hala Sportowa im. Gerarda Podolskiego, która posiada kilka sal treningowych:

  • Sala zapaśnicza
  • Salka bokserska
  • Sala akrobatyczna
  • Hala sportowa

Stadion Włókniarz

Stadion Włókniarz im. Kazimierza Kropidłowskiego – Ośrodek Szkoleniowy Następców Kazimierza Deyny
Obiekt składa się z kompleksu boisk piłkarskich oraz zaplecza sanitarno-szatniowego.
Boisko przy ul. Harcerskiej to obiekt sportowy oświetlony w całości żarówkami typu LED.
Oświetlenie zapewnia widoczność podobną jak za dnia.

Nasze imprezy

IMPREZY

Corocznie starogardzki Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje kilkadziesiąt imprez sportowo-rekreacyjnych, w tym: Bieg Szpęgawski, Bieg Kociewski, Memoriał Andrzeja Grubby w tenisie stołowym, Mikołajkowe Granie – turniej piłki siatkowej a od kilku lat Dni Starogardu Gdańskiego.

int(11347)