Bietowo

Pałac w Bietowie – pozostałości

Odwiedzin

Pałac w Bietowie

W Bietowie odnajdziemy pozostałości po największym pałacu dworskim jaki istniał na terenie gminy Lubichowo. Został on wybudowany w II poł. XIX wieku. przez ówczesnych niemieckich właścicieli majątku obejmującego Bietowo i Kaliska (ponad 700 ha). Według opowieści mieszkańców wsi pałac był bardzo duży, z wielką salą taneczną i dużą oszkloną werandą. Z okazałego budynku pozostała niewielka część, w której znajdowała się pałacowa kuchnia, pralnia, kotłownia.

Okres międzywojenny

W okresie międzywojennym właścicielem posiadłości był Stefan Suryn – dyrektor Państwowego Monopolu Spirytusowego. Jego przyjacielem był ówczesny minister rolnictwa (1934-1939) – Juliusz Poniatowski. Często odwiedzał on Stefana Suryna w Bietowie. Grali oni wtedy w tenisa na urządzonym w pobliżu pałacu korcie. W 1932 r. w Bietowie w wieku 89 lat zmarł ojciec Stefana Suryna – Piotr Celestyn Suryn, uczestnik powstania styczniowego. Zmarły został pochowany na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

Po wojnie

Po II wojnie światowej pałac przejęło państwo i urządziło w nim szkołę rolniczą. Szkoła nie istniała długo i przeniesiono ją do Owidza, gdy podczas konserwacji zawalił się dach budynku. Przez następne parę lat budynek niszczał i był stopniowo rozbierany przez okolicznych mieszkańców, którzy zbierali cegłę dla własnych potrzeb. Z części pozyskanych cegieł zbudowano między innymi posterunek policji wodnej w Ocyplu. W ten sposób ze wspaniałego budynku pozostała niewielka cząstka.

tekst: Mieczysław Cichon

int(24249)