Starogard Gdański

Dolina Wierzycy – Ścieżka Edukacyjna

Odwiedzin

Dolina Wierzycy zachwyca pięknem o każdej porze

Starogardzianie i turyści mogą pospacerować brzegiem rzeki Wierzycy. W zachodniej części miasta na obszarze chronionym Natura 2000 powstało wyjątkowe miejsce do wypoczynku i rekreacji.

Idealna na rower lub spacer

Malowniczy szlak wzdłuż rzeki można przemierzać spacerem bądź na rowerze. To idealne miejsce na piesze wędrówki z całą rodziną. Wystarczy dojechać do parkingu na Piekiełkach (za restauracją Kuchnia Jadwigi i Helenki), gdzie można bezpiecznie zostawić auto. Na szlak można również wejść od strony starej żwirowni przez nowo wybudowany most na Wierzycy na wysokości osiedla Nad Jarem.

Spacer Doliną Wierzycy warto jednak zacząć od strony Piekiełek tuż przy moście nad Wierzycą. Przechodząc na drugi brzeg, wejdziemy na podesty, ułożone na podmokłym terenie doliny. Skręcając w prawo pójdziemy ścieżką prowadzącą pod górę aż do punktu widokowego. Z platformy widokowej możemy podziwiać panoramę całej doliny. Na tego, kto się zmęczy, albo po prostu chce się nacieszyć przyrodą czeka w pobliżu wiata z ławeczkami – idealna by wspólnie zjeść podwieczorek zabrany do piknikowego koszyka. Również z wiaty możemy podziwiać widoki na rzekę a w sezonie letnim delektować się otaczającą nas zielenią.

Przemierzając szlak dalej pójdziemy drogą wśród pól i drzew, aż do kolejnego nowo wybudowanego mostu przez Wierzycę. Przechodząc na drugą stronę rzeki spacerowicze mogą iść dalej w kierunku Nowej Wsi lub Kręga albo zawrócić, robiąc w ten sposób pętlę.

Warto przy okazji wspomnieć, że na lewym brzegu rzeki, nieopodal kładki przez Wierzycę jest tzw. Wzgórze Joannitów. Miejsce pierwotnego grodu starogardzkiego, następnie siedziba zakonu Joannitów. Badania archeologiczne z 2006 roku potwierdziły istnienie tam konstrukcji kamienno-ceglanych z okresu średniowiecza.

Mapa ścieżki edukacyjnej

Natura 2000

Dolina rzeki Wierzyca leży w obszarze chronionym Natura 2000. Ukształtowanie tego terenu jest bardzo różnorodne. Wśród bogatej w grądy, wierzby, topole i jesiony flory można tu spotkać rzadkie odmiany srebrzystego świerku sitkajskiego, sosnę limbę, sosnę czarną, klony srebrzyste, kasztanowce czerwone, a także wiązy angielskie. Jeśli chodzi o faunę można się natknąć na bobry i wydry europejskie. W związku z tym, że teren podlega ochronie każda ingerencja w środowisko, której celem jest udostępnienie tego obszaru mieszkańcom, musi być naturalna i ekologiczna. Zatem wszystkie ścieżki zostały naturalnie utwardzone i zabezpieczone przed zalaniem wodą. Wzdłuż szlaku ustawione zostały tablice informacyjne na temat tamtejszej flory i fauny.

int(10608)