Tomaszewo

Pod Bocianem – Tomaszewo

Odwiedzin

Miejsce spotkań

W centrum malutkiej wsi Tomaszewo znajduje się plac rekreacyjny. Jest bardzo zadbany. W jednym miejscu znajdziemy tu ładną wiatę, ławeczki, grill, siłownię zewnętrzną, plac zabaw, i spory plac wyłożony kostką. To idealne miejsce na przerwę w trakcje wycieczki rowerowej lub na popołudniowe spotkanie dla kilkudziesięcioosobowej grupy. Jest tu czysto i ładnie.

Wiata Pod Bocianem

Drewniana wiata jest solidnie wykonana, z kilkoma ławami w środku i barem. Osłonięta od wiatru będzie idealnym miejscem na spotkanie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest podłączenie beczki do podlewania do rynien zbierających wodę z dachu wiaty.

Siłownia zewnętrzna i ławki

Plac zabaw dla dzieci

Piotr Szturmowski

Poseł na Sejm II Rzeczpospolitej w latach 1922 – 1935. Urodził się 22 lutego 1887 roku w Czarnej Wodzie. Ukończył niemiecką szkołę ludową, mimo to dzięki rodzicom posiadł znajomość mowy i pisowni polskiej. MAjąc zaledwie 16 lat wygłaszał odczyty literackie w miejscowym Towarzystwie Ludowym. W 1912 zawarł związek małżeński z Julią Szczodrowską z Tomaszewa, gdzie osiedlił się na stałe. Ciężko pracując na swoim 13 hektarowym gospodarstwie zyskał szacunek wśród gospodarzy i wybrano go sołtysem. Po odzyskaniu niepodległości wstąpił w 1919 roku do Związku Ludowo-Narodowego . Gospodarz z malutkiego Tomaszewa przez 3 kadencje w latach 1922 0 1935 pełnił funkcję posła na Sejm. W parlamencie dał się poznać jako doskonały mówca i obrońca polskich interesów. Obowiązki sejmowe nie przeszkadzały mu w prowadzeniu gospodarstwa. Dnia 12 września 1939 roku został aresztowany przez Niemców, wywieziony do Pogódek był torturowany, a następnie wywieziony do lasu w okolice Kobyla i rozstrzelany.

W 1996 jego imieniem nazwano jedną z ulic w Czarnej Wodzie, a w 1997 r. został patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Pogódkach.

Na placu umieszczono tablicę informacyjną, opisującą historię Piotra Szturmowskiego. Kawałek dalej przy głównej drodze znajduje się tablica pamiątkowa wskazująca w jakim domu mieszkał pan Piotr.

int(19599)