Skórcz stosunkowo szybko znalazł się w rękach Krzyżaków (1305) i podporządkowany został komturstwu w Pokrzywnie. Prawa chełmińskie uzyskał 25 listopada 1339. Podczas wojny trzynastoletniej, w 1457 w pobliżu Skórcza rozegrała się bitwa, w której oddział polskich wojów odniósł zwycięstwo nad częścią krzyżackiej załogi Gniewa. Miało to duże znaczenie moralne dla dalszego przebiegu wojny na Pomorzu.
rok 1466
Po traktacie pokojowym w Toruniu (1466), który usankcjonował zjednoczenie Prus z Koroną, Skórcz ponownie znalazł się w granicach Polski. Jego przywilej lokacyjny został potwierdzony przez króla Władysława IV w 1645. Jako wieś królewska Skórcz został włączony do pobliskiego starostwa osieckiego. W 1570 była ona jednym z największych wiejskich ośrodków rzemieślniczo-handlowych ziemi starogardzkiej.
rok 1823
Pod koniec XVI w. starosta Barzewicz, będący zwolennikiem Lutra, doprowadził do przejęcia na ponad 30 lat kościoła przez ewangelików. Wojny szwedzkie spowodowały upadek wsi i regres gospodarczy na blisko 200 lat. W czasach zaborów Skórcz znalazł się pod panowaniem pruskim. Ważnym wydarzeniem było uruchomienie w 1823 placówki pocztowej. Ponowne ożywienie gospodarcze nastąpiło dopiero w II połowie XIX w. i wiązało się z rozbudową połączeń komunikacyjnych. Gmina niemiecka, stanowiąca ok. 1/4 mieszkańców Skórcza, doprowadziła do wybudowania neogotyckiej świątyni ewangelickiej. Mimo tego, w latach zaboru Skórcz był silnym ośrodkiem polskości na Kociewiu i Pomorzu Gdańskim. W 1866 powstał tu pierwszy na Pomorzu Polski Bank Ludowy, wspierający okolicznych rolników przeciwstawiających się pruskiej kolonizacji. Świadomość narodową rozbudzał kościół katolicki oraz polskie organizacje społeczne i czasopisma. Szerokim echem na całym Pomorzu odbił się strajk szkolny w obronie języka ojczystego w latach 1906-1907. Wyzwolenie nastąpiło 27 stycznia 1920, gdy oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem gen. J.Hallera (tzw. “Błękitna Armia” ) w marszu na Starogard Gdański, przemaszerowały przez Skórcz.
rok 1921
W 1921 Skórcz liczył 2.946 mieszkańców, w tym 195 Niemców. Po wyzwoleniu nastąpił rozkwit kultury narodowej. W 1921 powstała Zawodowa Szkoła Rolnicza. W zakładzie ceramicznym tworzył A.Eichler, utalentowany i najwybitniejszy twórca ludowy Kociewia z przełomu wieków. K.Kłopocki z powodzeniem upowszechnił w terenie wikliniarstwo, w odmianie tzw. koszykarstwa holenderskiego. Nauczyciel W.Smukała zbierał pieśni i podania ludowe, a kierownik szkoły powszechnej, F.Schornak, etnograf kaszubsko-kociewski, rzeźbiarz ludowy, autor publikacji “Kociewie” i “Kronika miasta Skórcza”, założył bibliotekę ludową, dokonał zbioru zabytków sztuki ludowej oraz utworzył mały ogród botaniczny.
rok 1934
Najważniejszym wydarzeniem w historii międzywojennego Skórcza było nadanie mu 15 maja 1934 praw miejskich. Znaczne zasługi dla tego ośrodka położył ówczesny wójt, a potem burmistrz Jan Grzankowski (1886-1943). Przypadające na czas wielkiego kryzysu bezrobocie dotknęło także Skórcz, a jego częściowe zmniejszenie nastąpiło dopiero w latach 1936-39 w związku z realizacją pobliskiego odcinka autostrady Toruń – Gdynia, przebiegającej z Warlubia przez Osiek do Lubichowa.
rok 1939
W okresie II wojny światowej miasto zostało tragicznie doświadczone przez Niemców. We wrześniu 1939 żandarmeria okupanta zorganizowała tymczasowy obóz izolacyjny, w którym do grudnia tego roku więziono ok. 100 osób, w tym nauczycieli i księży. W pobliskim lesie Zajączek hitlerowcy wymordowali ok. 150 mieszkańców Skórcza i okolic. Reakcją na te wydarzenia był silny i dobrze zorganizowany ruch oporu, reprezentowany przez powstałą w Skórczu Komendę Gminną Tajnej Organizacji Wojskowej “Gryf Pomorski” (komendant Leon Held) i oddziały partyzanckie w pobliskich lasach. Od 1942 w Skórczu mieściła się siedziba Jagdkommando, specjalnego oddziału do zwalczania partyzantki. W dniu 28 stycznia 1945, w okresie poprzedzającym działania ofensywne armii sowieckiej, SS-mani pędzili przez Skórcz przy 22-stopniowym mrozie ok. 500 kobiet żydowskich, z których 87 rozstrzelano w lesie koło Mieliczek, a 20 na tzw. “księżej oborze”. Kres krwawej okupacji niemieckiej położyło zajęcie miasta przez Armię Czerwoną, w niedzielę 4 marca 1945. Podczas tej operacji zniszczono część miasta, burząc m.in. kościół ewangelicki i uszkadzając wieżę kościoła katolickiego. W pierwszych latach po wojnie część tutejszych oddziałów partyzanckich kontynuowała walkę zbrojną z “ludową” władzą i oddziałami milicji. 19 maja 1946 żołnierze AK z oddziału mjr Zygmunta Szendzielarza “Łupaszko” rozbroili tutejszy posterunek MO.
rok 1979
Powojenny rozwój miasta nastąpił dopiero od 1956 i zaowocował docelowo powstaniem kilku zakładów przemysłowych, infrastruktury rekreacyjno-sportowej oraz kilku osiedli mieszkaniowych. W 1979 założono wodociągi miejskie.
żródło: skorcz.pl