Rudzik (Erithacus rubecula) – gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny muchołówkowatych (Muscicapidae), wcześniej zaliczany do drozdowanytych (Turdidae). Jedyny przedstawiciel rodzaju Erithacus.
Długość ciała: 13-14 cm. Jest to jeden z najpospolitszych ptaków leśnych, choć mało znany z powodu dość skrytego trybu życia. Jest nieco mniejszy i delikatniejszy od wróbla. Rudzika łatwo rozpoznać po rdzawym przodzie ciała obejmującym twarz, gardło i pierś, ograniczonym po bokach szyi popielatym pasem. Wierzch ciała brunatny, brzuch szarawy. Zwykle przebywa na ziemi biegając w nieco wyprostowanej postawie. Jest jednym z najlepszych naszych śpiewaków. Jego śpiew jest bardzo urozmaicony, potoczysty, złożony z czystych dźwięków składających się na długą piosenkę. Tak między nami uwielbiam słuchać śpiewu rudzika.
Celem kolejnej mojej wyprawy fotograficznej było uwiecznienie w kadrach rudzika no i jak zawsze czynny wypoczynek na łonie natury po ciężkim tygodniu w pracy. Rudzika a bardziej rudziki wypatrzyłem przy trudno dostępnym leśnym stawie. Dostać się tam to już było prawdziwe wyzwanie – bez maczety nie podchodź 😊Przez pierwsze dwa dni przyzwyczajałem rudziki do mojej obecności. Siedząc po 2-3 godziny rano i wieczorem w krzakach nad brzegiem stawu przyglądałem się w jakich godzinach są najbardziej aktywne, gdzie lubią przesiadywać. Próbowałem zachęcić rudziki sypiąc mieszankę różnych ziaren na przewróconym w wodzie pniu. Niestety z darmowej stołówki nie chciały skorzystać bynajmniej w mojej obecności.
Trzeciego dnia wczesnym rankiem coś się zmieniło. Rudziki choć jeszcze bardzo nieufnie ale co jakiś czas na chwileczkę przysiadały i pośpiesznie odlatywały w pobliżu mojej zasiadki.
Późnym popołudniem wybrałem się na kolejną zasiadkę, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Rudziki nie dość że pozowały jak do portretu to przysiadały tak blisko że byłem zmuszony limiter w obiektywie przestawić na full by nie tracić czasu na ciągłe przełączanie 😊Tak więc kolejne bezkrwawe łowy zaliczone.
Tekst i zdjęcia: Piotr Robert Kobierowski
10.04.2022 leśny staw w Dąbrówce
NIKON D500 + Tamron 150-600 G2