Napoleon na Kociewiu – szlakiem wielkiej armii

Odwiedzin
Czas trwania: 4 h
Długość trasy: 84 km
Odpowiednia: Dla Wszystkich |

Wybierzmy się na wycieczkę autem lub motorem, odwiedzając miejsca upamiętniające pobyt Francuskiej Armii na terenie Kociewia. Robert Roman odwiedził te miejsca, a swoją podróż utrwalił na filmie. Zapraszamy do obejrzenia i wyjazdu na Kociewie.

Mapa

Trasa

Start
Koniec

Wyjeżdżając ze Starogardu, kierujemy się na Lubichowo, a potem na Ocypel.  Mijając w Młynkach most na rzece Wdzie wjeżdżamy w sosnowe lasy Borów Tucholskich. Po kilku kilometrach skręcamy w lewo w leśny dukt i jedziemy do miejscowości Krępki. W środku wsi na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Po chwili dojeżdżamy na miejsce. Są to stojące przy drodze w lesie po prawej stronie krzyże.

24 km

Jadąc dalej, należy trzymać się prawej strony, a po ok 150 m trafimy na stary wiadukt, biegnący nad nie istniejącą już linią kolejową.

150 m

Mijamy wiadukt i leśnym duktem jedziemy do drogi asfaltowej. Tu skręcamy w lewo kierujemy się na Wdę. Mijamy miejscowość i jedziemy dalej prosto, aż do Wielkiego Bukowca. Tu kierujemy się na Lubichowo. Przed Zelgoszczą skręcamy w prawo na wiadukt i drogą wyłożoną betonowymi płytami dojeżdżamy do kolejnego cmentarza. Ma bardzo ciekawą historię.

12 km

Jedziemy dalej szutrowymi lokalnymi drogami przez Czarnylas, Wolental, Pólko, aż do Grabowa. Tu skręcamy na asfaltowej drodze w prawo i na następnym skrzyżowaniu w lewo kierując się na Morzeszczyn. Przy drodze w okolicach Borkowa Leśnego po lewej stronie na polu widzimy powalone drzewo. To właśnie Dąb Napoleona.

17 km

Mijamy autostradę A1 i na następnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo na Pelplin.  W Pelplinie jedziemy do centrum, gdzie przy Katedrze na parkingu możemy zostawić auto lub motor i pieszo odnaleźć stojący w cieniu Katedry kamienny obelisk.

15 km

Opuszczamy Pelplin i udajemy się w kierunku Klonówki, a następnie mijając most na rzece Wierzycy dojeżdżamy do Rywałdu. Teraz kierujemy się na Starogard. Tuż przed wjazdem do miasta po lewej stronie znajduje się Francuska Górka.

14 km