VIII Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy Szkół Muzycznych I i II st.opnia”GRADUS AD PARNASSUM”

Odwiedzin

Opis wydarzenia

Wpis archiwalny - wydarzenie opisane poniżej miało już miejsce i zamieszczone informacje mogą nie być aktualne.

Drodzy Kontrabasiści !

VIII Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy Szkół Muzycznych I i II stopnia „Gradus ad Parnassum” w Starogardzie Gdański odbędzie się 23 listopada 2023 r. Jest więc jeszcze trochę czasu, aby zaplanować w nim swój udział i wybrać dla siebie odpowiedni program do prezentacji. Tradycją naszego konkursu jest wykonanie w każdej grupie wiekowej etiudy obowiązkowej, która oceniana będzie w odrębnej kategorii – najlepsza etiuda! Ten regulaminowy element stanowi nawiązanie do idei naszego konkursu zawartej w jego nazwie „GRADUS AD PARNASSUM” , co w wolnym tłumaczeniu oznacza – „stopniowo na szczyt”, a więc tylko dzięki systematycznej i codziennej pracy, możemy liczyć na rozwój umiejętności wykonawczych i postępy w grze na kontrabasie, aż na szczyt wirtuozerii. Ćwiczenia, wprawki i etiudy mają nam w tym pomóc!

Szczegóły

W tegorocznej edycji proponujemy Wam etiudy autorstwa mgr Janusza Dobrowolskiego – wieloletniego pedagoga Akademii Muzycznej w Gdańsku i wychowawcy wielu pokoleń kontrabasistów. Jesteśmy przekonani, że etiudy te będą się Wam podobały i będziecie mieli dużo radości i satysfakcji z ich wykonywania.

W grupie I obowiązuje Etiuda nr 2 B dur „Polonez”, wykonana solo, w grupie II – Etiuda nr 5 d moll „Kusewicki” również do wykonania solo. Natomiast w grupie III proponujemy Wam do wyboru dwie etiudy koncertowe o zróżnicowanym charakterze z towarzyszeniem fortepianu: Etiuda nr 4 G dur lub Etiuda nr 5 B dur. Pobierajcie nuty i zacznijcie ćwiczyć, bo czekać będą na Was cenne nagrody!!!

Wszystkie nuty oraz regulamin konkursu dostępne są w tym miejscu:
https://www.gov.pl/…/ogolnopolski-konkurs-kontrabasowy…