Bory Tucholskie

Odwiedzin
Dodano: 30 października, 2021
Autor: Jacek Barszcz

Bory Tucholskie, to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Zajmuje ok. 3 tys. km² sandru w dorzeczu rzek Brdy i Wdy. Terytorium Borów Tucholskich zamieszkane jest przez rdzenną ludność – Borowiaków Tucholskich, ale także Kaszubów, Kociewiaków oraz Krajniaków.

Bory Tucholskie rosną przeważnie na piaskach sandrowych Równiny Tucholskiej i Charzykowskiej. Oprócz sandrów występują tu pagórki morenowe, rynny, wydmy, wytopiska i doliny rzeczne. Liczne są wśród borów jeziora, w tym 40 przekraczających powierzchnię 1 km².

Głównymi rzekami Borów są Brda i Wda, mniejsze cieki to Kłoniecznica, Zbrzyca, Czerska Struga, Młosienica, Mątawa. W przeszłości na obszarze Borów Tucholskich dominował w drzewostanie buk wraz z sosną. Rosły tu też liczne drzewa liściaste, głównie dęby, graby, osiki i lipy. Nasilająca się od XVII wieku gospodarka leśna i późniejsze zalesianie wyłącznie sosną spowodowały, że obecnie Bory są obszarem monokulturowym sosny, jedynie na zboczach nad Wisłą występują w lasach gatunki ciepłolubne, a na obszarach wylesionych wrzosowiska.

źródło: wikipedia

Zwierzęta

Teren Borów Tucholskich zamieszkuje wiele różnorodnych gatunków zwierząt. Występuje licznie zwierzyna – jelenie, sarny, dziki, lisy, pojawiają się (szczególnie podczas ostrych zim) wilki. Nad rzekami występują bobry. Spośród ptaków, z gatunków rzadkich występują bielik, rybołów, żuraw zwyczajny, łabędź niemy, cietrzew, głuszec, sokół wędrowny, czapla siwa, kruk, puchacz, bocian czarny i inne.

Parki Krajobrazowe

Na terenie borów i okolic utworzono kilka parków krajobrazowych:

  • Tucholski Park Krajobrazowy
  • Wdecki Park Krajobrazowy
  • Wdzydzki Park Krajobrazowy
  • Zaborski Park Krajobrazowy
  • Nadwiślański Park Krajobrazowy.

Na obszarze Borów Tucholskich znajduje się także wiele rezerwatów przyrody.

Jeziora

Bory Tucholskie, to nie tylko ogromne połacie lasów, ale też wiele jezior o różnej wielkości. Do największych należą j. Wdzydze, j. Charzykowskie i j. Karsińskie. Średnie wielkości jeziora to: j. Kałębie, j. Borzechowskie Wielkie, j. Trzechowskie, j. Niedackie, j. Ocypel. Nad tymi jeziorami znajdziecie ośrodki wypoczynkowe, gdzie można wynająć miejsca noclegowe oraz wypożyczyć sprzęt pływający.

Wśród leśnych ostępów znajdziecie także malutkie oczka wodne. Są pięknie położone i często trudne do odnalezienia. Oto kilka z nich: j. Zdrójno, j. Płocisz, j. Klanińskie, j. Jelonek.

Nad wieloma z nich znajdują się urocze małe plaże zachęcające do kąpieli: plaża nad jeziorem Klanińskim, plaża nad jeziorem Trzechowskim, Plaża nad jeziorem Borzechowskim

Aby znaleźć coś dla siebie wystarczy skorzystać z naszej MAPY JEZIOR I PLAŻ.

Rzeki

Dwie największe rzeki, które płyną przez Bory Tucholskie, to Wda i Brda. Idealnie nadają się do rekreacji i wypoczynku. Można na nich organizować spływy jedno lub wielodniowe. Szlak kajakowy rzeki Wdy nadaje się na spływy dla rodzin z dziećmi – jest bardzo łatwy. Rzeka Brda jest trudniejsza.

Noclegi

Bory Tucholskie, to atrakcyjna destynacja turystyczna. Turystów przyciąga tu spokój, świeże powietrze, przepiękne krajobrazy oraz przyroda. Miejsca noclegowe, to głównie ośrodki wypoczynkowe. Możemy je znaleźć w Zblewie Dworek Tucholski, w Osieku Dobry Brat, w Borzechowie OW Neptun , Twardy Dół lub w Ocyplu OW Metrix.

W Borach Tucholskich znajdziemy także sporo pięknie położonych kwater prywatnych. To idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ciszy i spokoju z dla od cywilizacji.

Jeśli szukacie noclegu zajrzyjcie TUTAJ.

Atrakcje Turystyczne

Wydawać by się mogło, że teren pokryty wyłącznie lasami nie będzie krył w sobie nic ciekawego. A jednak tak nie jest. Zdecydowanie jest tu co robić i co oglądać.

Znajdziecie tu ruiny zamków krzyżackich w Osieku i na wyspie Starościńskiej na jeziorze Borzechowskim, stare drewniane wiejskie chaty w Kasparusie czy Długim, Ogród Dendrologiczny w Wirtach, miejsca wydarzeń historycznych, lokalne muzea np. Muzeum pana Paschilke w Osiecznej, czy Muzeum kociewskie w Wycinkach W Borach Tucholskich znajdziecie twórców ludowych, których piękne prace można także zakupić.

Więcej atrakcji znajdziecie TUTAJ

Ciekawe Historie z Borów i Kociewia

Region Borów Tucholskich i Kociewia jest bogaty w opowieści. To historie oparte na faktach, ale także mity i legendy. Zbieramy je i publikujemy . POCZYTAJ WIĘCEJ>>>