Malarstwo

Renata Bogumiła Cherek

Odwiedzin

Kociewie piękne jest

Im więcej tworzysz piękna, tym mniej brzydoty na świecie.

Renata Bogumiła Cherek

Urodziłam się na Kociewiu i tu mieszkam. Jestem i czuję się związana z naszym regionem. Tu jest naprawdę pięknie. Pochodzę z Borzechowa, ale od wielu lat mieszkam w Starogardzie – mówi o sobie Pani Renata.

Pasje

Moją pasją jest malarstwo… maluję olejem, akrylem, akwarelą. Maluję na płótnie, drewnie i szkle. Malarstwem zaraziłam się niedawno, bo w 2016 roku. To w sumie niezwykła historia. Wszystko zaczęło się od pielgrzymki do Mdjugorie. Po powrocie poczułam ogromną energię i chęć tworzenia. Dziwnym zrządzeniem losu niedługo po tym spotkałam koleżankę, która namówiła mnie na warsztaty malowania organizowane w Starogardzkim SCK-u. Nigdy nie malowałam, więc początkowo miałam opory i nie chciałam dać się namówić. “No chodź zobaczysz jak ci się nie spodoba, to nie będziesz chodzić” – namawiała przyjaciółka. “No dobra to przyjdę…”. Od tego momentu zostałam stałym uczestnikiem warsztatów pana Józefa Olszynki i pana Adama Harasa. Dodatkowo jeździłam do Kalisk do GOKu, gdzie jest prężnie działające koło zajmujące się malarstwem, rysunkiem i plenerami.

Pisanie ikon, to serce przy Bogu, a ręce przy pracy

Jestem osobą wierzącą i zawsze “ciągneło” mnie ku sztuce sakralnej. Moje nowe zainteresowanie malarstwem skierowało mnie na nową drogę. Bardzo zainteresowało mnie pisanie ikon. Tak! – ikony się pisze nie maluje. Można je pisać na różnych materiałach- drewnie, płótnie czy szkle. Technika tworzenia ikon opiera się na kształtowanym przez wieki kanonie, czyli ustalonych zasadach.
Całym sercem i duchem poczułam, że to jest to. W trakcie pisania ikon czuję, że robię to co kocham. W prace wkładam całe swoje serce. I nie tylko. Przez te kilka lat inwestowania w siebie ujawniła się także chyba odrobina talentu – mówi skromnie o sobie Pani Renata.

Obraz nie na sprzedaż

Prace Pani Renaty robią wrażenie na oglądających. Szczególnie jedna. Wpada od razu w oko. Robi wrażenie nie tylko na nas, ale także na samej artystce. Pewien Pan od razu chciał go kupić, jak tylko go zobaczył. Ten obraz nie jest na sprzedaż – odparła Pani Renata. I wcale się nie można dziwić artystce. To naprawdę dobry obraz. Ma w sobie to “coś” co przyciąga uwagę. Sztuka przez duże “Sz”.

Profesjonalizm nie bierze się znikąd

Pani Renata inwestuje w siebie. Bierze udział w szkoleniach i warsztatach. Pisanie Ikon doskonaliła w Żarnowcu u Mniszek Benedyktynek. W Grecji podczas urlopu przyglądała się pisaniu ikon i korygowała umiejętności. Malarstwo na szkle doskonaliła na „Warsztatach z Malarstwa na szkle” podczas Xill pleneru artystów ludowych Pomorza w Bytoni. Od kilku lat kształtuje malarską pasję w Starogardzkim Centrum Kultury w Starogardzie Gd. Brała udział w wernisażach zbiorowych i w Plachandrach Kociewskich. W latach 2019-2020 uczęszczała na warsztaty pisania ikon w Centrum Psychologiczno Pastoralnym Więź w Starogardzie Gdańskim.

Nagrody

Praca i talent Pani Renaty nie przechodzi bez echa. Otrzymała statuetkę z XIX wernisażu Sami Swoi i Goście w Kaliskach za haft kociewski i sztandarowy oraz malarstwo. Jest stypendystką w dziedzinie kultury Prezydenta miasta Starogardu.