Słońce odbijało się w dachach pelplińskiej katedry, gdy w południe zaczęliśmy ten spacer, rozmawiając o akwareli. Józef cofnął się i z bagażnika samochodu wyciągnął swoją „pracownię”.
Co będę mówił o mojej technice malowania – lepiej gdy coś namaluję.
Przeszliśmy kilkadziesiąt metrów. Wysoki murek wystarczył do rozłożenia kasety farb, pędzli i kubka wody…
Widzisz ten obraz? Zieleń, fragment gotyckiego kościółka z sygnaturką… niebo… Cud widzenia – pomyślałem, patrząc jak rozpoczyna delikatny rysunek kompozycji, a właściwie jej ślad.
Józef wyciska z tubek akwarele, dużo wody – lawowanie – pędzel muska papier, zmieniając najpierw białe tło po czym zaczyna się gra przenikających się plam koloru, światła i cienia. To duch akwareli, jej pierwsza czysta forma. A potem trwa nasycenie treścią konturu i szczegółu. Tak rodzi się jedność formy i treści. Dziełko zasadnicze gotowe – no może jeszcze fotografia – aby już w domu spokojnie popatrzeć na istotne szczegóły
Koniec krótkiego pleneru. Wracamy do samochodu i tu niespodzianka. Józef wyciąga tekę swoich prac, wielkoformatowych akwareli z kociewskim pejzażem. Piękny wizerunek ziemi, zapisany pędzlem. Ile w tym delikatnym malowaniu prawdy, uczucia i ducha tych serdecznych świata stron. Czy nawet najlepsza fotografia może oddać te emocje – myślę, że niezmiernie rzadko.
Ja w każdym bądź razie – lubię to „józefowe” malowanie,
Józef Olszynka urodzony w 2 marca 1957 r. w Starogardzie Gdańskim, gdzie mieszka i pracuje. Jest absolwentem Studium Pedagogicznego. Jako pracownik Starogardzkiego Centrum Kultury ma swój wkład w animację życia kulturalnego miasta. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną prowadząc pracownię plastyczną oraz warsztaty z rysunku i malarstwa.
Uznanie i serca odbiorców zdobył swoimi akwarelami, które zachwycają wielu niepowtarzalnym urokiem, lekkością rysunku, subtelnym wyrazem barw, prowadzonym pewną ręką. Ulubionym tematem prac jest pejzaż miasta i okolicznych wsi. Za wykonanie cyklu akwarel promujących region Kociewie otrzymał wyróżnienie Starosty Starogardzkiego w dziedzinie kultury. Malarz akwarelista tworzy też w technice batiku.